17 Mayıs 2024 Cuma

Hisarcık'ı Hissetmek


 Vay! Bir önceki yazımdan beri bir yıl geçmiş. Zaman kuş gibi uçuyor, ayların ve yılların nasıl geçtiği hissedilmiyor. Bu gerçek, yaş ilerledikçe daha da koyuyor tabi..

Neyse, bu yazının amacı ve içeriği, yaş almakta olan birinin sızlanmaları değil.

Evet, zaman gerçekten baş döndürücü bir hızla akıyor. Yenilikler, yaşam tarzları, tüketim alışkanlıkları ve teknoloji hiç olmadığı kadar hızlandı, değişti. Özellikle teknoloji, kendi içinde devindikçe sürekli daha da hızlanıyor. Gelecek on yıl içinde gerçekleşmesi beklenen teknolojik olaylar, birkaç yıl içinde haber olmaya başladı. Dünya nüfusunun bir kısmı halen onyıllar öncesini yaşarken, kendini şanslı grupta görenlerin, "gelecek" diye adlandırdığı şeyleri ise dünyanın bir kısmı halihazırda kanlı canlı yaşıyor.


Bu baş döndüren dönemde, ülkemizin sıkıntıları çok. Hem de ne çok! Ama ne bu blog bunun yeri ne de ben bu konular üzerine konuşacak, yazacak biri değilim. Arada tırmanış ve dağcılıkla ilgili olarak birkaç lakırtı ediyorum, gerçi artık o da pek kalmadı ya... Ana sebepler yukarıda bahsettiklerim aslında.

Sadede geleyim: Genele baktığımda, insanımızın kitap okuyamadığını(!) ve ilgilendiği şeylere genel olarak hakim olamadığını görüyorum.

Kitap okumuyorsunuz demiyorum, "okuyamıyorsunuz" diyorum. Bir kitabı okumak, sayfalarını ilgisizce karıştırmak, kelimeleri kukumav kuşu gibi dudaklarınızdan çıkarmak değildir. Okumak demek, iyice anlamak, içeriğini sindirmek demektir.

Dağcılıkla uğraşmak, tırmanıcı olmak bu işin "kompetanı" olmayı gerektirir. Dünyanın en iyi tırmanıcısı, dağcısı olmaktan bahsetmiyorum. Yaptığın, yapabildiğin kadarında "usta" olacaksın kardeşim.

Her ne yapıyorsan, onu en iyi şekilde yapmakla yükümlüsün. Olmadık yer ve zamanda, sana bunlar söylendiği, anlatıldığı, eline verilen kitaplara yazıldığı halde kendini sakatlamayacak, kendini öldürmeyeceksin. Elbetteki dağlarda, tırmanırken sakatlanabilirsin, ölebilirsin. Hepimiz birgün öleceğiz. Ama ilgili kitapları, rehber kitapları oku"ya"madığın(!), çok sevdiğin bu işlerde ustalaşmaya yeterince kafa patlatmaya zaman ve efor harcamadığın için ölmemelisin. Zaten bir tırmanış rehber kitabı içinde, okuyup anlaması insana zor gelebilecek ne kadar yazı olabilir ki? Tırmanırken dikkat edilecek şeyler alt tarafı, kuantum fiziği değil.

"Boltun sıcak kolları*" kayaları, bermuda şortlu, tesbih kolyeli ve parmak arası terlikli sosyal medya süper kahramanlarına açtı. Sözlerimden yanlış çıkarımlar yapılmasın, tırmanış kültürünün yayılması beni sadece mutlu eder. Ama yukarıdaki paragraflarda kısaca ifade etmeye çalıştığım figürlerin, saçma, özensiz, üzerine düşünülmemiş kısa mesajlarla beni darlamasına da gerek yok. Siz yemeğinizi, lokmalarınızı çiğnemeden yutarak yiyor olabilirsiniz ama en azından, kendinizi Hisarcık'ta bu sebeple öldürmeyin.

Hisarcık'ta bolt kelimesini duyan pekçoğu, sırf bu yüzden iştaha geliyor. Spor tırmanış bölgelerindeki rahatlık ve konfor ile kendi sığ dünyalarında yaşadıkları tatmini arıyorlar. Ama bilirsiniz, bu gerçekten tehlikelidir. Yıllardır ifade ettiğim, bir rehber kitap çıkarıp, orada kısaca (okuması ve anlaması kolay şekilde) yazdığım şeyleri aşağıda bir kez daha, biraz daha vurgulayarak yazacağım.

Kitaptan:

Hisarcık Vadisi bir geleneksel tırmanış bölgesidir. 

Hiçbir rota tırmanılırken bolt veya sikke kullanılmamıştır. Kayaların ve "Hisarcık Kültürü'nün" korunması adına, tırmanışlarda bolt ve sikke kullanılmamalıdır.

Bütün rotalar aşağıdan yukarıya, serbest tırmanış stilinde açılmıştır.

Sadece doğal emniyet alınamayan ve çok sık kullanılan bazı rotalarda, boltlu istasyon oluşturulmuştur. (2022)


Takozların Efendisi, VII

Hava Akını, 5.9+

Dikkat Watch Out, 5.10

Rookie, 5.6

Fight Club, VII-

Captain Black, 5.10+

Evrim Ya, 5.11

Lights Out, 5.10+

Ve biraz daha detay:

Hisarcık Vadisi muhteşem bazalt çatlakların yan yana dizildiği küçük, harika bir butik kanyondur. Kanyon içine girildiğinde kaya bantlarının üst kısmına yürüyerek ulaşmak büyük ölçüde mümkün değildir. Sektörler I,II,III,IV'ün bulunduğu, kanyonun iyice daraldığı bölüm öncesi ve sonrası sağ ve sol yamaçlara tırmanılarak kayaların üstlerine çıkılabilir. Bu yaklaşma her halükarda zahmetli, yorucu ve yer yer oldukça risklidir. Aşağıda listelenen ve yukarıdaki gerekçeler ile istasyonu boltlanan rotaların hiçbirine, yürüyerek yaklaşmak ve boltlara ulaşmak mümkün değildir. Tehlikelidir!

Bölgede eski, yirmi yıldan yaşlı bir iniş ipi

Bu boltlu istasyonlar temelde, ya doğal emniyetin gerçekten zor ve zahmetli olduğu hatlara ya da popüler, çok ziyaretçisi olan rotalara, aşağıdan yukarı tırmanış tamamlandığında tırmanıcının iniş organizasyonunu kolaylaştırmak için yapılmıştır. Üstten emniyetli çalışmalar ana motivasyon değildir ve bu boltlar bu amaç ile yerleştirilmemiştir. Hisarcık Kültürü'nün tarzı temelde aşağıdan yukarıya tırmanmak, hattı tırmanırken keşfetmektir.

Bu istasyonlarda, üstten emniyetli (Top-rope) tırmanış sistemi kurulacak ise, boltlu istasyona ip inişi yapmak gerekecektir. Bu ip inişleri için gereken doğal emniyetleri bulabilmek ve kullanabilmek tırmanıcıların kendi sorumluluğundadır ve ciddi şekilde tehlikelidir.

Eğer aşağıdan tırmanarak veya yukarıdan inerek bu istasyonlara ulaşmış iseniz ve bir "üstten emniyetli" (top-rope) çalışma yapmak niyetindeyseniz, istasyonlardaki çelik karabinaları kullanMAMAlısınız. Bunlar sadece iniş amaçlıdır ve ucundaki ağırlıkla, ipin içinde sürtünmesi için yerleştirilmemişlerdir. Üstten emniyetli tırmanış istasyonu kurulacak ise, mevcut iki bolta iki adet kilitli karabina takılarak bu ikisi bir perlon bantla birleştirilmeli ve ucuna yine iki kilitli karabina takılarak sistem oluşturulmalıdır.

Bu istasyonların hemen yanında bulunan çatlaklardan da bir kontra emniyet almak tavsiye olunur. Antrenman bittikten sonra tüm bu şahsi malzeme toplanır, iniş ipi boltlu istasyon çelik karabinası içinden iki katlı olarak geçirilip iniş yapılır ve ip çekilir. 

Geleneksel tırmanış bilgisi ve tecrübesi olmayanların bu boltlu istasyonlara ulaşmaya çalışarak, üstten emniyetli bir çalışma hattı kurma girişimleri fazlasıyla tehlikelidir.


Unutmayın! 

Hisarcık Vadisi geleneksel tırmanış bölgesi, tırmanış için bir başlangıç okulu olmaktan ziyade bu işte "Yüksek Lisans" yapmak olarak görülmelidir. Bu eğitimin önemli kaynağı Hisarcık Vadisi Tırmanış Rehberi'ni daha dikkatli inceleyiniz.


Yeni başladıysanız, acemiyseniz Hisarcık'a gelmek için acele etmeyin. Çok iyi yerleştireceğiniz temel eğitiminiz için biraz zaman verin. Sonrasında, olayı hissettiğinizde(!) zaten Hisarcık'tan ayrılmak istemeyeceksiniz.


* Boltun Sıcak Kollarında Alpinizm, Yılmaz Sevgül

Hiç yorum yok: